N52 Mıknatısların Yapımı

N52 Neodimyum sınıfı bir mıknatıs satın almak son derece zordur. Öncelikle, mıknatıs firmalarında, satışa hazır bir N52 mıknatısla karşılaşmanız mümkün değildir. Eğer, özel olarak yaptırmak isterseniz de hem üreten bir firma bulmakta zorlanırsınız hem de üretim fiyatları son derece yüksektir.

Peki, N52 NdFeB mıknatısları bu kadar ulaşılmaz kılan nedir?

N52 NdFeB mıknatıslar, N sınıfı en yüksek manyetik alana sahip mıknatıslardır. N sınıfı ne demektir? N sınıfı, 80 derecenin üzerinde manyetikliği bozulan mıknatısları ifade eder.

N52’ nin sahip olduğu manyetik güç, pek çok sektörde tercih edilmiyor. Yüksek manyetik alanla çalışmak çok zorlayıcı ve gereksiz görünüyor. Nitekim N45 sınıfından bir mıknatıs ile hemen hemen her türlü ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.

Çok fazla tercih edilmediklerinden dolayı, N52 mıknatıslar seri üretime girmiyor ve özel sipariş ile ürettirmek isterseniz de karşınıza çok yüksek üretim ücretleri çıkıyor.

N52 mıknatısları ulaşılmaz kılan diğer bir etken ise sinterleme işleminin çok zor olmasıdır. N52 mıknatısların üretiminde de diğer Neodimyum mıknatıslar ile aynı malzemeler kullanılır. Ancak daha büyük, daha güçlü bir mıknatıs elde etmek için birtakım farklılıklar uygulanır. Bu uygulamalar sonucunda da N52 mıknatısları sinterleme neredeyse imkansızdır.

Pek çok mıknatıs üreticisi N52 isteyen müşterilerine, N45 sınıfı bir Neodimyum mıknatısı satmayı tercih eder. Eğer gerçekten de çok yüksek manyetik alana ihtiyaç duyulan bir iş yoksa, müşterilerin neredeyse hepsi N45 teklifini kabul eder.

Size önerimiz, gerçekten de çok yüksek manyetik alan ile çalışmanız gerekmiyorsa, N52 sınıfı bir mıknatısı almak için ısrarcı olmamanız. Bu size hem zaman hem de harcadığınız zaman sonunda N52 sınıfı bir mıknatıs bulsanız dahi ciddi oranda para kaybettirir.

N52 mıknatıslar ebat olarak da büyüktürler. Hem ebat olarak büyük hem de yüksek manyetik alana sahip bir mıknatıs ile çalışmanın zorluklarını tahmin edebilirsiniz. Öncelikle mıknatısla çalışabilmek için yeterli büyüklükte bir çalışma alanına ihtiyacınız olacaktır. Pek çok sektörde, genelde N45 sınıfı mıknatıslarla çalışıldığından dolayı, çoğu fabrika için çalışma alanları N45 mıknatısları düşünülerek organize edilir.

N52 sınıfı bir mıknatıs almak istemeniz durumunda ise çalışma alanınızda ciddi değişiklikler yapmanız gerekir. Üretimde kullandığınız ekipmanların pek çoğu da N45 mıknatıstan zarar görmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak N52 mıknatıslar çok daha yüksek bir manyetik alana sahiptirler ve yüksek ihtimalle, üretimde kullandığınız cihazlara zarar verirler.

Benzer Ürünler

Menü