Ya Mıknatıs Keşfedilmeseydi?!?

Farkında olmadan, günlük hayatımızda, o kadar çok mıknatıs kullanıyoruz ki. Neredeyse gün içinde kullandığımız aletlerin, eşyaların hepsinde mıknatıs mevcut. Hayatımızı bu kadar kolaylaştırıyorken, hiç düşündünüz mü, ya mıknatıs keşfedilmeseydi? O zaman nasıl olurdu?

Hemen belirtelim, muhtemelen cep telefonları olmazdı. Cep telefonları içerisinde kullanılan mıknatıslar, elektrik sinyallerini akustik sinyallere dönüştürürler. Bu sayede karşı taraf ile iletişim kurabiliriz. Bir düşünsenize, mıknatıs keşfedilmemiş olsaydı, cep telefonu olmayacaktı.

Muhtemelen buzdolabı yerine de başka bir cihaz kullanıyor olurduk. Ya da buzdolapları bu kadar ileri teknoloji olamazdı. Mıknatıslar, buzdolaplarının kapak bölmesinde, kapağın çok sıkı kapanabilmesi için kullanılır. Bu sayede dışarıdan içeriye hava akımı olmaz ve içerisinin sıcaklığı hep soğuk kalır.

Taşıt Olmadan Bir Yaşam Düşünebiliyor musunuz?

Mıknatıs keşfedilmeseydi, sanıyoruz ki arabaların varlığından söz etmek mümkün olmazdı. Söz konusu sadece özel otomobiller değiller. Taksiler, otobüsler, minibüsler hatta motosikletler… Mıknatıslar, otomotiv sektörünün olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Marş motorundan tutun da tekerlek hız sensörüne kadar pek çok yerde mıknatıs kullanımı vardır. Sileceklerde, elektrikli koltukların motorunda, klima fan motorunda, hız sensöründe, motorun yağ boşaltma tapasında ve daha pek çok yerde mıknatıs kullanılır. Bu şekilde düşünüldüğünde, mıknatıs keşfedilmeseydi belki de araçlar icat edilemezdi.

Yazın o bunaltıcı sıcağında, kumandasına sarıldığımız klimalar, onların da pek çok yerinde mıknatısların kullanımı söz konusu. Soğutma fanı motorlarında sabit mıknatıslar kullanılarak çok daha iyi bir enerji tasarrufu elde edilir. Motorun haricinde, filtre kapaklarının üretiminde de mıknatıs kullanılır. Bu sayede kapaklar çok daha kolay sökülüp takılabilir.

Hayat Çok Daha İlkel Olabilirdi

Eğer mıknatıs keşfedilmemiş olsaydı, çok daha ilkel bir hayata sahip olurduk dersek pek de yanlış olmaz sanırım. Yukarıda belirttiğimiz ürünler, kullanım alanları dışında tekstil sektöründe, takı sektöründe ve belki de aklınıza gelmeyecek daha pek çok sektörde mıknatıslar kullanılmaktadır.

Tek tip mıknatıs kullanımından söz etmemiz çok doğru olmaz. Kullanım alanına, ihtiyaç durumuna göre, NdFeB mıknatıs, sinterlenmiş ferrit mıknatıs, AlNiCo mıknatıs, samaryum kobalt mıknatıs gibi pek çok mıknatıs çeşidinden söz edilebilir. Çeşitliliğin yanı sıra, boyut ve şekil açısından da farklılıklar söz konusudur.

Hangi sektördesiniz ve nasıl bir mıknatısa ihtiyacınız var? Karar vermeden önce bütün seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız, seçiminizi kolaylaştırabilir.

Benzer Ürünler

Menü