Neodyum Mıknatıslar Elektronik Ürünlere Temas Ederse

Çoğunlukla mıknatısları elektronik ürünlerden uzak tutmamız söylenir. Çünkü mıknatıslar, elektronik ürünlere zarar verir. Peki, bu doğru mudur?

Mıknatıslar, televizyonlar, hesap makineleri, bilgisayarlar gibi elektronik cihazlarla temas ederse neler oluyor, gelin birlikte bakalım.

Bu yazımızda sözünü ettiğimiz mıknatıs, 6 inç ölçüsünde bir Neodyum mıknatıs.

İlk denememizi bir tablet üzerinde gerçekleştiriyoruz. Tableti, 6 inç’ lik bir Neodyum mıknatısın üzerine koyuyoruz. Tablet kendi kendine açılıyor. Bu, daha karşılaşılmayan bir sonuç. Tablet, mıknatısın üzerindeyken tamamen çalışıyor gibi görünüyor. Ta ki, mıknatıs tabletin piline zarar verene kadar. Mıknatıs, tabletin pil kapağının parçalanmasına neden oluyor. Buna rağmen, tablet elektriksel ölümü hemen gerçekleşmiyor. Pil kapağının parçalanmış olmasına rağmen, pil yerinde takılı durmaya devam ediyor. Ancak tablet açılmıyor. Pil yerinden çıkarılıp tekrar takıldığında tablet eskisi gibi çalışmaya başlıyor.

Ferrit ile Neodyumun TV Üzerindeki Etkisi

Şimdiki denememizi 21 inç boyutunda bir televizyon üzerinde denemeye karar veriyoruz. Televizyon üzerinde hem Ferrit hem de Neodyum mıknatısların etkisi deneniyor. Bilindiği gibi Ferrit mıknatıslar, Neodyum mıknatıslara kıyasla çok daha zayıf. Bu nedenle her iki mıknatısın, televizyon üzerindeki etkisinde farklar gözlemeyi bekliyoruz.

4 inç’ lik bir Ferrit mıknatıs, 30 cm uzaklıkta televizyonu etkilemeye başlıyor. Buna karşılık 6 inç boyutlarında Neodyum mıknatıs, 150 cm uzaklıktayken televizyonu etkiliyor. Her iki mıknatısı da televizyona sıfırlayacak şekilde yaklaştırdığımızda ise son derece etkileyici bir tepkiyle karşılaşıyoruz. Konuyla ilgili internet üzerinden yer alan videoları izleyebilir ve televizyonun mıknatıslara karşı nasıl bir tepki verdiğini detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Peki, televizyon görüntüsü mıknatıslara neden tepki veriyor?

En basit şekliyle, televizyon ekranında gördüğüm görüntü, elektrik yükü olan ve dolayısıyla manyetik bir alana tepki veren elektronlar kullanılarak oluşturulur. Ve bu elektronlar, güçlü bir manyetik alanla karşılaştıklarında tepki verirler.

Düz ekran televizyonlarda, görüntü oluşturmak için elektronlar kullanılmazlar. Bu nedenle düz ekran bir televizyona mıknatıs yaklaştırırsanız benzer bir tepkiyle karşılaşmazsınız.

Eğer evinizde küçük çaplı mıknatıslar varsa, bunları elektronik cihazlarınıza yaklaştırarak nasıl bir etki yaratacağını gözlemleyebilirsiniz. Ancak, bu şekilde elektronik cihazlarınızı bozma riski olduğunu unutmayın.

Benzer Ürünler

Menü