Neodim Mıknatısların 5 Temel Özelliği

Neodim mıknatıslar, diğer bir ismiyle NdFeB, yüksek özgül enerji yoğunluğu ve düşük üretim maliyeti nedeniyle en yaygın kullanılan manyetik malzemedir. Demir ve Bor elementlerinin birleşiminden oluşur. NdFeB, belirli bir mıknatıslanma yönüne sahip kalıcı mıknatıslardır. Bu tarz mıknatıslara aynı zamanda anizotropik de denir. Manyetikliği giderici alanlara karşı son derece kararlı davranırlar.

NdFeB mıknatıslar özellikleri nedeniyle çok yönlü mıknatıslardır. Başlıca kullanım alanları, jeneratörler ve elektrik motorları, mıknatıs yapıştırıcı sistemleri, kodlayıcı mıknatıslar ve filtre sistemleridir.

Özellikleri

Bu mıknatıslar, darbeye ve yüksek basınca karşı çok duyarlıdır. İçeriğinde bulunan yüksek demir nedeniyle korozyona yatkındır. Bu nedenle kaplama yapılması gerekir. Çalışma sıcaklıkları bağlı oldukları sınıfa göre değişkenlik gösterir. N sınıfı mıknatıslar genellikle 80 ° C, H sınıfı mıknatıslar ise genellikle 230 ° C civarında çalışır. Sahip olduğu sınıfın yanı sıra, mıknatısın kalınlığı da çalışma sıcaklığında etkilidir. Örneğin; N sınıfı bir Neodyum mıknatıs satın aldınız. Ancak aldığınız mıknatıs ince, o zaman çalışma sıcaklığı 75 ° C hatta altında olabilir.

Temel olarak üç farklı şekilde kaplanabilir.

  1. NiCuNi nikel kaplama (parlak metalik)
  2. Zn Kaplama
  3. Siyah / Gri epoksi kaplama

Farklı Şekil ve Boyut Seçenekleri

Neodim mıknatısların tercih edilmesinin en büyük etkenlerinden birisi, sahip oldukları şekil ve boyut seçenekleridir. Diskler, küpler, çubuklar, halkalar veya toplar şeklinde ve farklı boyutlarda bulunabilir. Örneğin; kübik formda 1mm ile 20mm arasında bir mıknatıs elde edebilirsiniz. Ancak birçok üretici 1 mm’den daha küçük bir mıknatıs üretmeyi tercih etmez. Çünkü küçük mıknatıs üretmek oldukça zordur. Diğer taraftan eğer küçük ölçülerde mıknatıs ihtiyacınız var ise, üretim yapan bir firma bulmanızın yanı sıra sipariş adedini de yüksek vermeniz istenecektir.

Çok küçük boyutlardaki üretim zorluğunu göz önüne almazsak, NdFeB şekil ve boyut çeşitliliği nedeniyle ve bunun yanı sıra sahip oldukları güçlü manyetik alan nedeniyle de çoğu sektörde öncelikli olarak tercih sebebi.

Son olarak bir mıknatısı kullanmaya başlamadan önce, ufak bir testten geçirmeniz gerektiğini ve üreticinin belirttiği uyarılara mutlaka uymanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Benzer Ürünler

Menü