Neodimyum Mıknatıslar Sadece Küçük Cihazlarda mı Kullanılır?

Birçok kişi Neodimyum mıknatısların sadece kulaklıklar veya küçük hoparlörler gibi ufak cihazlarda kullanıldığını düşünüyor. Peki, gerçekten de böyle mi? Neodimyum mıknatısları sadece küçük cihazlar üretirken mi kullanabiliriz?

Neodim demir bor mıknatısı yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir ve H sınıfı mıknatıs olan Neodim demir bor 120 santigrat derecenin üzerinde manyetikliğini kaybetmeye başlar. Büyük cihazlar için ısınmayı önlemek oldukça zordur. Ancak bazı soğutucu ekipmanlar yardımıyla, büyük cihazların istenilen sıcaklıklarda tutulması sağlanabilir.

Yardımcı ekipmanların, cihaza eklenmesiyle cihazın ağırlığı artar ve bu da beraberinde nakliye maliyetlerinin artması anlamına gelir. Pek çok kişi, Neodimyum mıknatısların hacmen küçük olduğunu ve nakliye maliyetlerinin artmaması gerektiğini düşünür. Oysa nakliyenin yüksek olması Neodimyum mıknatısı korumak için kullanılmak zorunda olunan soğutma motorlarının kullanımıdır.

Neodimyum mıknatısların yüksek sıcaklıklarda bozulmasının yanı sıra, üretim maliyetinin yüksek olmasından dolayı da büyük cihazlarda kullanılmadığı düşünülmektedir. Oysa bu da pek doğru bir düşünce değildir. Günümüzde pek çok büyük cihaz üreticisi, ürünlerinde Neodimyum mıknatısı kullanmayı tercih etmektedir. Neodimyum mıknatıslara alternatif olarak, Alnico mıknatıslar söylenebilir. Alnico mıknatıslar fiyat açısından çok daha uygundur. Ancak güç anlamında Neodimyum mıknatısları geçemezler.

Faital Pro, BMS ve Hifi Neodimyumu Tercih Ediyor 

Ürünlerinde Neodimyum mıknatıs kullanan büyük firmaların başında Faital Pro, BMS ve Hifi söylenebilir. Üç büyük hoparlör üreticisi, ürünlerinde Neodimyum mıknatıs kullanmayı tercih ediyor.

Bu tarz ürünlerde Neodimyum mıknatıs kullanımı gerçekleştirilecekse, dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan bahsetmek gerekir. Aslında dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır. Büyük boyutlu hoparlörler sürekli taşınması gereken ürünlerdir. Bu nedenle lojistik maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılacak olan Neodimyum mıknatısın, olabildiğince küçük ve hafif olması gerekir. Neodimyum mıknatısın bozulmaması, uygun sıcaklığın korunabilmesi için ekstradan bir de soğutucu kullanılması gerekecek ve bundan dolayı cihazın ağırlığında zaten bir artış olacaktır.

İhtiyacınız olan soğutucuyu temin etmek için, üçüncü parti firmalardan yardım alınabilir. Bu tarz bir ürünü imkanlarınız doğrultusunda kendiniz de üretebilirsiniz. Ancak profesyonel bir soğutucu firmasından ihtiyacınız olan ürünü temin etmeniz çok daha hızlı ve ekonomik olabilir.

Büyük cihazların üretiminde, pek çok maliyet kalemi yüksek olacaktır. Yüksek maliyet kalemlerinin yanında Neodimyum mıknatısların fiyatları makul seviyede kabul edilebilir.

Benzer Ürünler

Menü