Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıslar, bazı özel özelliklere sahip olan doğanın şaşırtıcı nesneleri arasındadır. Demir ve nikel içeren belirli malzeme türlerini çekebilen veya itebilen manyetik bir alan oluşturan veya yaratan nesnelerdir. Bu özel özellikleri nedeniyle, mıknatıslar çeşitli endüstriyel amaçlar için kullanılır.

Mıknatıslar, farklı elementlerden yapılmıştır. Başka bir deyişle, tüm mıknatıslar aynı elemanlardan yapılmaz. Kompozisyon ve manyetizma özelliklerine dayanarak mıknatıslar parçalanabilir ve üç farklı tipte kategorize edilebilir. Kalıcı mıknatıslar, geçici mıknatıslar ve elektromıknatıslar mevcut olan üç ana mıknatıs türüdür. Her bir türün kendi özel özellikleri vardır.

Kalıcı Mıknatıs

Kalıcı mıknatıslar, mıknatıslandıktan sonra manyetik özelliklerini koruyabilen mıknatıs türleridir. Temel olarak, dört ana tip kalıcı mıknatıs vardır.
Neodimyum Demir Bor (NdFeB):
Bu tip mıknatısın çok yüksek bir zorlayıcı kuvvete sahip olduğu bilinir ve nadir toprak manyetik malzemeden oluşur. Mıknatısın ürün yelpazesi bile 50 MGOe’ye kadar son derece yüksektir.
Samaryum Kobalt (SmCo):
Bu, yukarıda bahsedilen gibi manyetikliği gidermek çok zor olan mıknatıs türüdür. Bu, sıcaklığa ve oksidasyona karşı yüksek direnç gücüne sahip çok güçlü bir mıknatıstır.
Alnico:
Alnico ismi, içerdiği üç ana öğenin her birinin ilk iki harfinden türetilmiştir ve yukarıda belirtilen diğer iki mıknatıs türünün aksine, bu mıknatıs kolayca manyetikliği giderilebilir.
Seramik veya Ferrit:
Bu tip mıknatıs esas olarak sinterlenmiş demir oksit ve stronsiyum karbonat veya baryumdan oluşur. Çoğunlukla ucuzdurlar ve bu nedenle presleme veya sinterleme işlemi ile kolayca üretilebilirler.

Geçici Mıknatıslar

Geçici mıknatıslar, manyetik alan içinde oldukları sürece kalıcı mıknatıslar gibi davranan, ancak manyetikten çıkarılır çıkarılmaz manyetik niteliklerini kaybeden mıknatıslardır Geçici mıknatıslar, garip doğaları nedeniyle bileşimlerinde büyük ölçüde farklılık gösterir.

Elektromıknatıslar

Elektromıknatıslar esas olarak, içinden elektrik akımı geçtiğinde mıknatıs görevi gören sargılardır. Bir elektromıknatısın gücü, sadece elektrik akımının yönünü ve gücünü değiştirerek kolayca değiştirilebilir.

Mıknatıslar temel olarak, yukarıda belirtildiği gibi 3 ana gruba ayrılır. Doğalarına bağlı olarak, bu mıknatıslar endüstriler tarafından çeşitli kullanımlara sunulmaktadır. Bu nedenle, mıknatısların doğadan aldığımız birçok yararlı unsurdan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Benzer Ürünler

Menü