Küp Neodyum Mıknatıslar ile Kaldırma Kuvveti Elde Edin

Küp Neodyum mıknatısların çok küçük olduklarını düşünebilirsiniz. Her bir mıknatıs, bir kg demir çekebilecek kuvvettedir. Ancak kırılgan oldukları unutulmamalıdır.

Küp mıknatısların muhafaza edilmesi zor gibi görünebilir, ancak işin püf noktasını bilirseniz, küp mıknatısları muhafaza etmek son derece kolaydır. İşin püf noktası, mıknatısların + ve – kutuplarının yan yana gelmesidir. Eğer + ve + ya da – ve – kutupları yan yana getirmeye çalışırsanız, yüksek seviyede itici güç ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Neredeyse herkes, okul yıllarımızda gördüğümüz, aynı kutuplar birbirlerini iter, zıt kutuplar birbirlerini çeker cümlesini hatırlar.

Manyetik Kaldırmaya Uygun Şekilde Küp Mıknatısları Nasıl Dizebiliriz?

Gözünüzde bir dama tahtası canlandırın. Küp mıknatısları, kaldırma kuvveti elde edecek şekilde, dama tahtası formunda dizebilirsiniz. Küp mıknatısları yerleştirmek için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Elinizle tek tek istediğiniz büyüklükte mıknatısları dizebilirsiniz.

Dizerken alt zemin olarak demir bir plaka kullanmanız, işinizi kolaylaştırabilir. Demir plaka karşılaşacağınız ivmeyi azaltır ve bu sayede küp mıknatısları çok daha rahat dizebilirsiniz.

Mıknatısların kutuplarını belirlemek için işaretleme yolunu kullanabilirsiniz. Kutup olan yüzeye ufak bir nokta koyabilir ve yüzeyleri birbirinden kolaylıkla ayırabilirsiniz. Demir plakanın üzerine kutup olan yüzeyi koymalısınız. Bu şekilde sağlam bir dama tahtası formu elde edebilirsiniz.

Dizme işleminiz bittikten sonra, küp mıknatıslardan oluşan, dama tahtası formundaki zeminin üzerine pirolitik grafit bir plaka yerleştirirseniz, plakanın yukarı doğru itildiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu uygulamayı çocuklarınızla keyifli zaman geçirmek için de yapabilirsiniz. Ancak küp Neodyum mıknatıslarla çalışırken, bir kazaya sebebiyet vermemek için çok dikkatli çalışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle çocuklarla ya da gençlerle böyle bir uygulama yapmak isterseniz, onların tek başlarına Neodyum mıknatısları dizmelerine izin vermemenizi öneririz.

Neodyum mıknatıslar, sahip oldukları güç nedeniyle kolaylıkla kazaya sebebiyet verebilirler. Çocukların da içinde bulunduğu bir çalışma yapılması planlanıyorsa, çocukların mıknatıslarla olan kullanımı mutlaka büyük bir kişi tarafından kontrol edilmelidir. Bilmeden aynı kutuplar birbirine karşı tutulabilir ve bir çocuğun zarar görebileceği boyutta bir itme kuvveti ile karşılaşılabilir. Ya da gene bilmeden zıt kutuplar karşı karşıya getirilebilir ve bir çocuğun kontrol edemeyeceği büyüklükte bir çekme kuvveti oluşturulabilir.

Benzer Ürünler

Menü