En Güçlü Mıknatıs

Nadir toprak mıknatısları üretilen en güçlü sabit mıknatıs türüdür ve özellikle rüzgâr türbini jeneratörleri ve elektrikli araç motorları gibi temiz enerjilerde yüksek teknoloji endüstrisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Hangi Mıknatıs Neodimyumdan Daha Güçlüdür?

Son zamanlarda, Demir ve Azot üzerine çok sayıda deneysel çalışma yapıldı. Bu çalışmaların amacı, çok daha güçlü bir demir nitrür mıknatısı üretmek. Başlangıçta, deneylerin sonucunda kullanım için uygun olmayan ince filmler veya tozlar üretildi. Ancak, imalat işlemi sonucunda mıknatısı, bir dizi uygulamada kullanılabilen toplu formda üretilmesi başarıldı. Azot ve demir girdilerinin nispeten düşük maliyetli olması, nadir toprak mıknatıslarının performansını aşan son derece ucuz kalıcı mıknatıslar ortaya çıkmasını sağladı. Kalıcı mıknatıslar arasında en çok dikkat çeken ise Demir Nitrür oldu.

Demir Nitrürün Faydaları ve Özellikleri

  • Demir nitrür sabit mıknatısın nadir toprak girişlerine ihtiyacı yoktur. Düşük maliyetli ve ortak azot ve demir girdileri kullanır.
  • Demir nitrür sabit mıknatıslar çevre dostudur.
  • Demir nitrür sabit mıknatıslar seri üretim teknikleriyle uyumludur.
  • Demir nitrür sabit mıknatısı, elektronik, rüzgâr türbinleri ve elektrik motorlarını içeren birçok yüksek teknoloji uygulamalarında kullanılır.

Neodimyum Mıknatıslar ile Aynı Güce Sahip Olduğu Düşünülen Diğer Mıknatıslar

Disprosyum diğer tüm elementlerden daha yüksek manyetik alan gücüne sahiptir ve korozyon ve manyetikliği gidermeye karşı dirençlerini artırmak için Neodimyum mıknatıslara eklenir. Neodimyum mıknatıslar korozyona oldukça yatkındır ve çok sert olduklarından disprosyum onları kırılgan hale getirir.

Diğer güçlü mıknatıs Somarium Kobalt’ tır. Neodimyum ile karşılaştırıldığında, SmCo size yüksek sıcaklıklarda daha yüksek enerji yoğunluğu gibi benzersiz özellikler sunar. Somarium kobalt artık uygulamalardaki kullanımları açısından Neodimyum mıknatıslarla eşit derecede uyumludur.

Günümüzde mıknatıslar pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin; kulaklıklar ve hoparlörler, elektrik sinyallerini sese dönüştüren manyetik bobinlere ve mıknatıslara sahiptir. Pervaneler ve fanlar, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren mıknatıslara sahiptir. Enerji santrali jeneratörleri, jeneratörleri çalıştırmak için mıknatıslar kullanır. Şerit mıknatıslar, dondurucunun ve buzdolabının iç atmosferini kapatmak için kapı contaları olarak kullanılır. Günümüzde Somaryum Kobalt ve Disporsiyum, Neodimyum mıknatıslar yerine birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Benzer Ürünler

Menü