Mıknatıslar Nasıl Sevk Edilmeli?

Mıknatıslar son derece hassas ve kırılgan ürünlerdir. Bu nedenle sevk edilmeleri çok büyük dikkat, özen gerektirir.

Ama bir mıknatıs metal gibi görünüyor, sert bir malzeme. Nasıl kırılgan olabilir ki? Diye sorabilirsiniz. Mıknatıslar kırılgan özelliklerinden dolayı, uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı kullanılabilmeleri için Nikel, Çinko, Altın gibi malzemelerle kaplanırlar. Aslında, özlerinde son derece kırılgan malzemelerdir. Ve maalesef, mıknatısın kaplaması, nakliye esnasında meydana gelebilecek bir darbeye karşı koruma sağlayabilecek seviyede değildir.

Mıknatıs paketlemesiyle ilgili örnekler verirken baz aldığımız mıknatıs 6 inçlik ölçülerde bir mıknatıstır. Genellikle sektörde 6 inçlik mıknatıs tercih edilmemektedir. Bu yazımızda 6 inçlik bir mıknatısı baz almamızın nedeni yüksek manyetik alana sahip olmasıdır. 6 inçlik bir mıknatısı sağlıklı bir şekilde paketleyebilirseniz, aynı şekilde hemen hemen her mıknatısı zarar görmeden sevk edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan büyük bir koli, strafor, kağıt ve demir saç

Mıknatısı paketlediğinizde, paketin içerisinde manyetik alan oluşacaktır. Oluşan manyetik alandan mıknatısı korumak için paketinizin içine demir saç koymanız gerekmektedir. Demir saçı korumak için ise strafor kullanmanız tavsiye edilir. Straforun üzerine kontrplak parçaları ve onun da üzerine tekrar strafor kullanmanız gerekir.

Mıknatısı bir kâğıda sarıp kutunun içine koyarsanız ve üzerini yukarıda bahsettiğimiz gibi kapatırsanız, yüksek manyetik alana sahip bir mıknatısı bile kolaylıkla zarar görmeden sevk edebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir mıknatıs satın aldığınız zaman da mıknatısın elinize bozulmadan ulaştığını anlayabilmek için bu şekilde teslim almış olmanız gerekir. Mıknatıs siparişi verdiğiniz üreticiye, mıknatısın ne şekilde sevk edilmesini istediğinize dair açık olabilir. Ve böylece sevkiyat esnasında bir sorunla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Kullandığınız paketin üzerine, içinde mıknatıs olduğunu mutlaka belirtin. Aksi taktirde taşıma esnasında mıknatıstan etkilenebilecek ürünlerle yan yana getirilebilir ya da başka şekilde bir kazaya sebebiyet verilebilir.

Ne kadar yoğun paketleme yaparsanız yapın yine de kutunun içinden yayılan bir manyetik alan olacaktır. Manyetik alanı sıfıra indirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle mıknatıslar taşınırken genellikle tek başlarına ayrı bir şekilde sevk edilmeleri tercih edilir.

 

Benzer Ürünler

Menü