Mıknatıs Dereceleri Nelerdir?

Neodimyum mıknatıs satın almak istediğinizde, genellikle “N” harfi ve ardından iki basamaklı sayı ile karşılaşırsınız. Örneğin; N45, N52, 38EH, 40UH, 30SH, 33M, 33H gibi. Peki, bu harf ve rakamlar neyi ifade eder? Hangisi daha güçlü, hangisi daha zayıftır? Mıknatıs satın alırken derece ya da sınıf neyi ifade eder?

Sınıf ya da derece, mıknatısta kullanılan manyetik malzemenin ne kadar güçlü, konsantre olduğunu ifade eder. Bir mıknatısın toplam gücü, çok fazla faktöre bağlıdır. Ancak, buna rağmen elinizde aynı ölçü ve şekilde bir N45 sınıfı bir de N52 sınıfı mıknatıs varsa, N52 sınıfı mıknatısın daha konsantre olduğu için daha güçlü olduğu söylenebilir.

N harfi, tahmin edebileceğiniz üzere Neodyum mıknatısı ifade eder. Hemen sonrasında yazılan rakamlar ise maksimum enerji seviyesini belirler. Yani ilgili manyetik malzemenin maksimum gücünü ifade eder.

Bir mıknatısın gücünün belirlenmesinde boyutu, şekli, çalışma sıcaklığı ve bağlı bulunduğu sınıf etkendir. Neodyum mıknatıslar, atomik seviyedeki tüm mıknatıslarda, her seferinde mükemmel hale getirilmesi imkânsız olan kristal bir yapıdan yapılmıştır. Bu nedenle herhangi iki mıknatısın birbiriyle birebir aynı olması mümkün değildir. Bu nedenle mıknatısların sınıfları belirli aralıkları temsil eder.

Örneğin; bir N45 mıknatıs, 43-45 MGO arasındadır. Büyük mıknatısların işlenmesinin, kişiselleştirilebilmesinin, mükemmelleştirilebilmesinin zor olduğunu hatırlatmamız gerekir. Eğer büyük ölçekli, yüksek sınıftan bir mıknatıs almak isterseniz, yüksek bir üretim maliyeti ile karşılaşırsınız.

İhtiyacınız olan mıknatısı belirleme yardımcı olacak pratik bir kuraldan bahsetmek istiyoruz. Her +1 MGO’ ya karşılık %1’lik daha fazla çekme kuvvetine sahip olursunuz.

Ferrit ile Neodimyum Arasındaki Farklar

Mıknatıs denince, genellikle akıllara Neodimyum mıknatıslar gelir. Şu ana kadar bilinen en güçlü mıknatıslar olmasından dolayı, kullanım için çoğunlukla Neodimyum mıknatıslar tercih edilir. Ancak sektörde bu mıknatıs haricinde kullanabileceğiniz başka mıknatıslarda vardır. İkinci sırada en çok tercih edilen Ferrit mıknatıstır.

Hangisi Daha Güçlü?

Bir Ferrit mıknatıstan, Neodimyum mıknatıs kadar bir güç elde etmek istiyorsanız, Ferrit mıknatısın boyutlarını büyütmeniz gerekir. Bir Neodimyum mıknatıs, Ferrit mıknatıs ile kıyaslandığında, yaklaşık 10 kat daha fazla güce sahiptir. Buna rağmen Ferrit mıknatısların çok güçsüz olduğu düşünülmemelidir.

Benzer Ürünler

Menü