Yüksek Alan Şiddetli Yaş Manyetik Seperatörler

Son yıllardaki en büyük gelişmenin yaş manyetik seperatörlerde olduğu söyleniyor. Son dönemde, yüksek alan şiddetinin yanı sıra yüksek gradyantlı çok sayıda manyetik seperatör geliştirildi. Geliştirilen yaş manyetik seperatörlerin manyetik alan şiddeti 24000 Gauss’a kadar çıkarıldı ve birkaç mikron boyutlarındaki malzemeleri bile ayırmada kullanılabildi.

Yüksek alan şiddetli yaş manyetik seperatörler, karosel ve hazne tipi olmak üzere 2 farklı şekilde üretilir.

Karosel tipi manyetik seperatörler; dikey eksen etrafında dönen ve kesiksiz ayırma yapabilen dairesel oluk şeklindeki cihazlardır. Bu sınıfa giren seperatörlerin en önemlileri Gill, Jones, Krupp Sol ve Metso Mineral’ dir. Metso Mineral hem Karosel hem de hazne tipinde olabilir.

Karosel Tipi Manyetik Seperatörlerin Özellikleri

Besleme tane boyutu birkaç milimetre ile birkaç mikron arasında değişir. 15000 Gauss’a kadar manyetik alan üretebilen seperatörlerin saatlik kapasiteleri 150 tona kadar çıkabilir. 165 kw gücünde motoru bulunur. Çok ince boyutlu kalkopirit, hematit, aplit, apatit, boksit, asbest, fosfat, talk, mika, molibden, spodümen, barit, kalsiyum ve seramik killeri gibi minerallerin zenginleştirilmesinde kullanılır.

Karosel tipi manyetik seperatörlerin en çok tercih edileni Gill seperatörüdür. Gill seperatörünün çalışma prensibi, üzerinde oluklu hale getirilmiş bir rotorlu elektro mıknatıs kutuplarının dönmesidir. Rotora kutupların bulunduğu bölmeden besleme yapılır. Beslenen malzeme içindeki zayıf manyetik mineraller olukların yüzeyinde tutulur. Manyetik olmayan mineraller akarak altta toplanırken, olukların üzerinde tutulan manyetik mineraller, olukların manyetik alan dışına çıkmasıyla yıkanarak temizlenir. Manyetik alan şiddetleri 14000 Gaussa kadar çıkabilen bu seperatörlerin, saatlik kapasiteleri her bir manyetik kutup için 0,8 tondur.

Gill seperatörüne alternatif olarak, Jones seperatörü de kullanılabilir. Jones seperatöründe, Gill seperatöründeki rotor yerine, oluklu plakalar kullanılarak kapasite büyük ölçüde arttırılmıştır. Bu seperatör, hematit ve diğer pek çok zayıf manyetik özelliği olan minerallerin zenginleştirilmesi için kullanılır. Ayırma boyutu 1 mm ile 20 mikron arasında değişen bu cihazın kapasitesi saatte 120 tona kadar çıkabilir.

Gill ve Jones seperatörleri dışında, Krupp Sol, WHIMS, Cyclic seperatörleri de yüksek alan şiddetli karosel tipi yaş manyetik seperatörlerdir. Bu seperatörler ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, Yüksek Alan Şiddetli Yaş Manyetik Seperatör Alternatifleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Ürünler

Menü