Yüksek Alan Şiddetli Kuru Manyetik Seperatörler

Yüksek Alan Şiddetli Kuru Manyetik Seperatörler, 18000 Gauss civarında bir manyetik alana sahiptirler. Manyetik alan elektromıknatıs bobinler yardımıyla oluşturulur. Seperatörlerin besleme boyutu -3+0,1 mm dir. Yüksek Alan Şiddetli Kuru Manyetik Seperatörlerin en büyük dezavantajı, yüksek alan şiddeti üretebilmeleri için yüksek miktarlarda enerji tüketmek zorunda olmasıdır. Bunun yanı sıra, 0,1 mm’nin altındaki taneleri ayırma işleminde de başarılı değillerdir.

Kullanım Alanları

Çapraz bantlı, döner diskli yüksek alan şiddetli kuru manyetik seperatörler, çeşitli sektörlerde uzun yıllar kullanılmıştır. Ancak nadir topraklı kalıcı yüksek alan şiddetli manyetik seperatörlerin geliştirilmesiyle, bu seperatörlerin kullanımı azalarak yok olmuştur. Son 30 yılda, yüksek alan şiddetli nadir toprak elementlerinden imal edilmiş manyetik seperatörler, özellikle zayıf manyetik özelliğe sahip demir cevherlerinin zenginleştirilmesinde ve endüstriyel hammaddelerde bulunan manyetik safsızlıkların uzaklaştırılmasında yaygın olarak kullanılır. En çok tercih edilen çeşidi ise RE tipi Permroll manyetik seperatördür.

RE tipi Permroll Manyetik Seperatörün Çalışma Prensibi

Yüksek alan şiddetli RE tipi Permroll manyetik seperatör 40 dev/dak ile 500 dev/dak arasında değişen geniş bir rulo dönüş hızı aralığına sahiptir. Çok kuvvetli manyetik özelliğe sahip tanelerin ayrımı söz konusu olduğunda, rulo dönüş hızı 700 dev/ dak değerine kadar çıkartılabilir. Manyetik alan şiddeti  21 000 Gauss’a kadar çıkabilen RE tipi Permroll manyetik seperatörlerin besleme boyutu 50-0,075 mm arasında değişmektedir. Tek cihazda kapasiteleri saatte 10 tona kadar çıkabilmektedir.

Kullanım Alanları

Yüksek alan şiddetli RE tipi Permroll manyetik seperatör, manyezitten serpantin ve demirli minerallerin ayrımı için kullanılır. Manyezit, silikon karpit, korendom ve bazı refrakter malzemelerin zenginleştirilmesinde kullanılan bir başka seperatör ise, GTML seperatördür.

Yüksek alan şiddetli kuru manyetik seperatör olan GTML, 15000 Gauss olan manyetik alanı elektrik akımıyla oluşturulur. Demir halkalar etrafında meydana gelen manyetik alan kolaylıkla kontrol edilebilir. 12 mm ile 0,5 mm arasında değişen boyutlarda besleme yapılır. GTML seperatörün kapasitesi 0,7 ile 2,4 t/s arasında değişmektedir.

Bir başka kuru seperatör tipi ise, RE tipi manyetik seperatörler geliştirilmeden önce yaygın olarak kullanılan Carpco’ dur. Carpco, elektro mıknatıslı kuru manyetik seperatördür. Carpco dışında bir de Permos seperatör bulunur. Permos, orta alan şiddetli kuru manyetik seperatördür. Klasik yaş tambur tipi seperatörden esinlenerek geliştirilen Permos seperatörün tambur çapı 0,6 metre ile 3 metre arasında değişkenlik gösterir. Yapısındaki mıknatıs neodyum, demir ve bor (Nd-Fe-B) elementlerinden oluşur. Manyetik alan şiddetleri 6000 Gauss olan Permos seperatörler, kapasiteleri tambur çapının artışına bağlı olarak 50 t/s’e kadar çıkabilen seperatörlerdir.

Benzer Ürünler

Menü