Özel Mıknatıslar ve Klasik Mıknatıslar

Sözünü edeceğimiz mıknatıslar daha çok günlük hayatımızda olan mıknatıslardır.

Günlük kullanım için piyasaya sürülen mıknatıslar güçlü, zayıf ve kullanım amaçlarına göre belirli şekil ve boyutlarda geliştirilmiştir. Örneğin; at nalı, çubuk mıknatıslar günlük kullanım için en çok bilinen mıknatıslar arasındadır. İlerleyen teknolojiyle birlikte mıknatıslar özelleştirilmeye başlamıştır. Burada özelleştirilmiş mıknatıslar ve gelenekselleşmiş mıknatıslar arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Özelleştirilmiş mıknatıslar; malzeme veya renkler ile uygun senkronizasyona sahip olmak için geliştirilmişlerdir. Gelenekselleştirilmiş mıknatıslar ise sabit, gereksinime göre adapte edilemeyen, aynı malzemelerle ve aynı görevler için geliştirilmişlerdir.

Farkında olmadan günlük hayatımızda birçok alanda mıknatıs kullanıyoruz. Buzdolabımızın üzerine yapıştırdığımız bir magnet özelleştirilmiş mıknatısa örnek olurken, buzdolabımızın kapağının sağlıklı kapanmasını sağlamak için kullanılan mıknatıs ise gelenekselleşmiş, endüstriyel mıknatısa bir örnektir.

Gelenekselleşmiş mıknatıslar sabit bir manyetik alan konsantrasyonuna sahip çok güçlü mıknatıslardır ve bu nedenle hemen hemen her yerde kullanılabilirler. Bu mıknatıslar sahip oldukları güçten dolayı ev dekorasyonu yerine ev işleri için kullanılan aletlerin üretiminde kullanılırlar.

En Büyük Fark Kalite

Özelleştirilmiş mıknatıslar ile gelenekselleştirilmiş mıknatıslar arasındaki en büyük fark kalitedir. Özelleştirilmiş mıknatıslar, müşterinin çeşitli ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sıfırdan yapılır. Gelenekselleşmiş bir mıknatısın kalitesi sabit, standarttır. Kaliteyi değiştirmek için herhangi bir işlem uygulanmaz.

Her iki mıknatıs arasındaki bir diğer önemli fark ise güçtür. Özelleştirilmiş mıknatısların mukavemeti genellikle alt kısımdadır, çünkü çoğunlukla promosyon veya dekorasyon amaçlı yapılırlar. Gelenekselleşmiş mıknatıslar çok daha güçlüdürler ve sahip oldukları güç her şey demektir. Çünkü gelenekselleşmiş mıknatıslar, endüstriyel ürünlerin yapımında kullanılırlar.

Her iki mıknatıs türü için bahsedebileceğimiz en temel farklar bunlardır. Eğer endüstriyel bir ürünün üretiminde mıknatıs ihtiyacınız varsa seçeneğiniz çok daha kısıtlı olacaktır. Ancak hobi amaçlı ya da ev dekorasyonu için mıknatıs ihtiyacınız varsa, seçenekleriniz çok daha çeşitli olacaktır. İhtiyacınıza göre mıknatıs alacağınız firmalar da değişkenlik gösterecektir. Bazı firmalar endüstriyel mıknatıslar üretirken bazı firmalar sadece özelleştirilmiş mıknatıslar üretirler.

Siparişinizi vermeden önce ihtiyacınızı doğru belirleyip, üreticiye doğru aktarabilmek son derece önemlidir. Aksi taktirde siparişiniz elinize ulaştığında istenmeyen bir durumla karşılaşma ihtimaliniz son derece yüksek olabilir.

Benzer Ürünler

Menü