Neodyum Mıknatıs Satın Alırken

İlk önce söylenmesi gereken şey sanırım, ilk kez bir Neodyum mıknatıs satın alacaksanız, ölçülerine dikkat etmeniz gerektiğidir. İlk kez Neodyum mıknatıs kullanacaksınız, çok büyük ölçülerde bir mıknatısa ihtiyacınız olmayacaktır.

Neodimyum mıknatıslar basittir ve şimdiye kadar icat edilen en güçlü sabit mıknatıslardır. Neodyum mıknatıslardan çok daha güçlü bir mıknatıs ararsanız, elektromıknatıslar belki bir çözüm olabilirler. Sahip oldukları güçten dolayı Neodyum mıknatıslar aynı zamanda çok tehlikeli mıknatıslardır. Bu nedenle ilk kez bir Neodyum mıknatıs kullanacaksanız, küçük ölçülerde bir mıknatıs edinmenizi öneriyoruz.

Mıknatıs Ölçüleri

Peki, bu kadar büyük bir mıknatısın tehlikeli olabileceğinden bahsettik. O zaman alacağınız mıknatıs için ideal ölçü nedir? Muhtemelen düşündüğünüzden çok daha küçük ölçülere sahip bir mıknatıs ihtiyacınızı rahatlıkla giderir. Örneğin; 20 mm ölçülerinde küp Neodyum mıknatıs, pek çok ihtiyacınızı karşılayabilir. 20 mm çok küçük bir ölçü gibi görünebilir. Ancak söz konusu Neodyum mıknatıs olduğunda, 20 mm bir mıknatıs ile 20 kg bir yük taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Büyüklük ile ilgili bilgi verdikten sonra, dikkat etmeniz gereken ikinci noktanın kalınlık olduğunu söyleyebiliriz. Alacağınız Neodyum mıknatısın biraz hacimli olması yararlı olacaktır. Çok ince bir Neodyum mıknatıs ile çalışmak zorlayıcı olabilir.

Kalınlık haricinde, mıknatıs sipariş ederken pek çok şekil seçeneği ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Ancak bu alanda yeniyseniz, ilk kez mıknatıs sipariş edecekseniz, çoğunlukla tercih edilen küre şeklinde mıknatıslardan almanız faydalı olacaktır. Alacağınız mıknatıs basit, ucuz, güvenilir ve kolay taşınabilir olmalıdır. Çoğunlukla tercih edilmesine karşın, küre mıknatısların üretimi, diğer şekillere göre biraz daha zordur. Bu nedenle fiyat konusunda diğer mıknatıslara kıyasla biraz daha pahalıdırlar.

Küre mıknatıslarda, kutuplaşma yüzeyde küçük noktalar halinde oluşur. Bu nedenle çok yüksek kaldırma kuvvetine sahip değillerdir. Küre mıknatıslar aynı zamanda, diğer mıknatıslara kıyasla daha çabuk deforme olmaya elverişlidir. Bunun nedeni, az önce de belirttiğimiz kutuplaşma şeklidir. Bu kutuplaşma nedeniyle, küre mıknatısı kullandığınızda, küçücük bir noktaya çok fazla yük biner. Bu durum, kaplamanın zamanla çatlamasına, aşınmasına neden olur. Kaplamanın zarar görmesiyle birlikte, mıknatıs hızla paslanmaya başlar. Bu durumları önlemek için, küre mıknatıslar özel işlemlerden geçirilerek kullanıcılara teslim edilir.

Benzer Ürünler

Menü