Neodimyumun Sayacınıza Zarar Verdiğini Biliyor muydunuz?

Ufacık bir Neodimyum mıknatıs ile gaz saatinizin çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bu durum cazip gibi görünse de aslında son derece zararlıdır. Aynı şekilde sadece gaz saatini değil su saatinizi ya da elektrik saatinizi de etkileyebilirsiniz.

Yurt dışında, özellikle Çin’de halk tarafından çok yaygın olarak kullanılan bu sistem yüzünden, Neodimyum mıknatıs için kara borsa bile oluştuğunu söyleyebiliriz. Halk, fatura ödememek için Neodimyum mıknatıs satın alarak saatlerine yakın bir bölgeye koyuyor. Bu şekilde fatura ödemiyor ya da kullandıklarından az ödüyorlar. Ancak, bunun yanı sıra sağlıklarına da ciddi oranda zarar veriyorlar. Maalesef, özellikle gelir düzeyi düşük olan bölgelerde insanlar kendi sağlıklarını gerektiği kadar çok önemsemiyorlar.

Gaz ve Elektrik Şirketlerinin En Büyük Düşmanı 

Neodimyum mıknatıslar, gaz ve elektrik şirketleri için en büyük sorun haline gelmeye başladı. Halkın kaçak kullanımından ziyade, cihazlara verdikleri zarar ve halk sağlığını bozmaları yüzünden çok ciddi tehlike oluşturan mıknatıslar, yerel halk tarafından dikkate alınmadan kullanılıyor.

Mıknatısların bu tarz cihazların üretiminde kullanıldığının altını çizmekte fayda var. Ancak profesyoneller tarafından, uygun şekillerde kullanılıyorlar. Bu sayede, cihazlar için faydalı olabiliyorlar. Bilinçsiz kullanım sonucunda mıknatısların cihazlara verdiği zararlar çok büyük olabiliyor.

Yurt dışında pek çok firma, Neodimyum mıknatısların kötüye kullanımını önlemek için çeşitli önlemler alıyor. Ancak alınan bu önlemler maalesef yeterli gelmiyor. Yukarıda Neodimyum mıknatıs satışının karaborsaya düştüğünü belirtmiştik. Mıknatıs satışı, özellikle çok güçlü olan Neodimyum mıknatısı satışı için kontroller gerçekleştiriliyor dahi olsa. Maalesef, özellikle yurt dışında kaçak satışlar oldukça yaygın.

Test etme amaçlı dahi Neodimyum gibi güçlü bir mıknatısı herhangi bir sayacın yanına götürmemenizi tavsiye ediyoruz. Mıknatısın cihazlarınızda yarattığı negatif etki çok büyük olacaktır. Bunun yanı sıra Neodimyum gibi güçlü bir mıknatıs ile korunmasız bir şekilde çalışmak da sağlığınıza büyük ölçüde zarar verecektir.

Benzer Ürünler

Menü