Nadir Toprak Mıknatısları

Nadir toprak mıknatısları, günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde kullanılıyor. Özellikle ev aletlerinde, nadir toprak mıknatısları çok yoğun kullanılıyor.

Nadir toprak mıknatısları, kalıcı mıknatıslardır. Peki, bu kalıcı mıknatısların diğer mıknatıslardan bir farkı var mıdır?

Geçmişten Günümüze Nadir Toprak Mıknatısları

Kalıcı mıknatıs olan nadir toprak mıknatıslar, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Malzeme Laboratuvarında görevli olan adamlar tarafından geliştirilmiştir. Araştırmalar sırasında, bir alaşımın çok yüksek manyetik anizotropiye sahip olduğunu keşfettiler. Bulunması zor olan bu alaşıma nadir toprak mıknatısı ismini verdiler.

Mıknatıslar aslında, Demir ya da Altın kadar bol ve rahat bulunabiliyordu. Ancak nadir toprak mıknatıslarının ana kaynağı Çin’de bulunuyordu. Günümüzde hala en yüksek kalitede nadir toprak mıknatısları Çin’den gelmektedir.

Üretim Aşamaları

Mıknatısın hammaddesi üreticiye ulaştıktan sonra, toz haline getirilir. Daha sonra gerekli olan diğer malzemeler bu toz ile karıştırılır. Kullanılan hammadde ve diğer malzemelerin özelliklerine göre ortaya çıkacak olan mıknatısın içeriği, sınıfı ve manyetik özellikleri farklılık gösterir.

Toz halinde elde edilen karışım, istenilen forma göre preslenir ve daha sonra büyük bir elektromıknatıs kullanılarak hizalanır. Hizalama işleminden sonra, sinterleme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra elde edilen malzeme istenilen boyutlarda ve şekilde kesilir. Kesme işleminden sonra, mıknatısı korumak için bir kaplama gerçekleştirilir. Bu kaplama sayesinde elde edilen mıknatıs korozyondan korunmuş olur.

Geliştirme

Nadir toprak mıknatısların üretiminde, diğer mıknatısların üretiminden daha farklı toz ve materyaller kullanılır. Bu nedenle, bu mıknatısların kaliteleri ve güçleri daha farklıdır. Mıknatısların manyetik alanlarının ölçümü için BHMax kullanılır. Örneğin; seramik mıknatıslar 3,5 BHMax’a sahipken, nadir toprak mıknatıslar 40 BHMax’a sahiptir.

Mıknatısların kalitesini etkileyen bir diğer etkende sıcaklıktır. Sıcaklık arttıkça, mıknatısların manyetikliği azalacaktır. Seramik mıknatıslar 460 dereceye kadar dayanıklılık gösterirken, nadir toprak mıknatısları 750 dereceye kadar dayanıklılığa sahiptir.

Nadir toprak mıknatıslar, korozyona karşı dayanıklıdırlar. En çok tercih edilen nadir toprak mıknatısı Neodimyum mıknatıstır. Ancak Neodimyum mıknatıslar da son derece kırılgandır. Bunun yanı sıra Neodimyum mıknatısın üretimi de son derece zordur.

Hangi şekilde, hangi boyutta ve hangi kaplamada bir nadir toprak mıknatısına ihtiyacınız olduğuna karar vermekte zorluk yaşıyorsanız, bir üretim firmasından danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

Benzer Ürünler

Menü