Mıknatısların Ömrü Ne Kadardır?

Mıknatıslar zamanla güçlerini kaybederler. Bir başka deyişle manyetizmini kaybederler. Demanyetizasyon ve etkisizleştirmeleri aktif hale gelir.

Peki, mıknatıslar neden ve ne kadar sürede etkilerini yitirirler?

Mıknatıslar Neden Güçlerini Kaybederler?

  1. Isı; Isı en önemli faktörlerden birisidir. Mıknatısı ısıtır ve belirli bir sıcaklığa ulaşırsanız, mıknatıs manyetizmini kaybeder. Farklı mıknatıslar, farklı sıcaklıklarda etkilenirler. Örneğin; N serisi NdFeB’ nin sıcaklığı 80 derecedir. Curie denilen bu sıcaklığa ulaşılır ulaşılmaz, mıknatıs manyetizmini kaybetmeye başlar. Manyetizmanın kaybı bir anda yaşanmaz, yavaş yavaş zamanla mıknatıslar manyetikliklerini kaybederler. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, mıknatısın gücünü kaybetme süresi o kadar hızlı olur. Aynı zamanda, mıknatısın hacmi de sıcaklıkla birlikte gücünü kaybetme süresinde bir faktördür. Yüksek hacimli mıknatısların güç kaybetme süreleri daha uzun olur. Bu nedenle, mıknatısı kullanma sürecinde, çalışma ortamı sıcaklığına dikkat etmek son derece önemlidir.
  2. Manyetik Alan; En basit ifadeyle, Sm-Co ve Nd-Fe-B gibi yüksek manyetik alana sahip mıknatıslar ile Alnico ferrit mıknatıslar gibi düşük manyetik alana sahip mıknatıslar bir arada bulundurulmamalıdır. Büyük manyetik alana sahip mıknatıslar, küçük manyetik alana sahip mıknatıslara güç kaybettirirler.
  3. Darbe; Alnico gibi eski mıknatıslar, darbeye karşı son derece hassastır. Hemen güç kaybederler. Ancak modern mıknatıslarda bu sorunla çok sık karşılaşılmaz.

İster mıknatıs satan bir firma olun, ister mıknatıs kullanan bir firma olun, mıknatısı nasıl saklayacağınızı bilmeniz gerekir. Çünkü mıknatıs gücünü kaybederse, bir işe yaramaz. Fabrikaya tekrar göndermek ve tekrar eski gücüne kavuşmasını sağlamak kolay bir süreç değildir.

Mıknatıslar Ne Kadar Süre Sonra Güçlerini Kaybederler?

Mıknatıs kullanırken yukarıda belirttiğimiz üç önemli noktaya dikkat ederseniz, elinizdeki mıknatıs yıllar boyu gücünü koruyarak işinize yarayabilir. Çalışma alanınızda yüksek ısıdan kaçınmalı, kullandığınız mıknatısı darbeye karşı korumalı ve manyetik alanları arasında büyük fark olan mıknatısları bir araya getirmemelisiniz. Bu şekilde sahip olduğunuz mıknatıs ister yaş olsun ister kuru, ister yüksek manyetik alana sahip olsun ister düşük, kolaylıkla mıknatısınızın kullanım süresini uzatabilirsiniz.

Benzer Ürünler

Menü