Mıknatısın Hayatımızda Önemi

Eğer mıknatıs bulunmamış olsaydı, ilkel hayata devam ediyor olurduk diyor bazı araştırmacılar. Sanırız bu söylem mıknatısın önemini belirtmek için yeterli. Farkında olmasak da günlük hayatta kullandığımız pek çok üründe mıknatıs var. Örneğin; bilgisayar, araba, buzdolabı…

M.Ö 2000’li yıllarda Küçük Asya’da yaşayan insanların, bir cismin metalleri çektiğini fark etmesi sonucu bulunan mıknatıs ile ilgili çok değişik buluş efsaneleri anlatılıyor. Keşfedildikçe gücü ve faydası daha çok alana yayılan mıknatıslar, günümüzde çok geniş bir markete sahip. Mıknatıs market içinde yer alan ürünlere biraz daha yakından bakalım.

Mıknatıs Marketin Hizmet Verdiği Alanlar

Mikrodalga Fırınlar; elektromanyetik dalgaların üretilmesi için mıknatıslardan yararlanılır. Bu sayede mikrodalga fırınlarda yemeğinizi kısa sürede ısıtmanız mümkün olur.

Buzdolabı; mıknatısın buzdolabında ne şekilde kullanıldığı pek çok kişi tarafından merak konusudur. Buzdolabının iç ısısının korunabilmesi için kapak kapandığı zaman dışarıdan hava almamalıdır. Kapakların hava geçirmemesi içinde çok sıkı kapanması gerekir. İşte bu noktada mıknatıslardan yararlanılır. Buzdolabının kapağında kullanılan mıknatıslar sayesinde dolabın kapağı sıkıca kapanır.

Klima; filtre kapaklarında mıknatıs kullanılır. Bu sayede filtre kapakları çok daha rahat sökülür. Bunun haricinde motor üretiminde de sabit mıknatıs kullanılması enerji tasarrufunu sağlar.

Bilgisayar; bilgisayarın pek çok parçası üretilirken mıknatıs kullanılıyor. Burada özellikle belirtmemiz gereken HDD’nin önemi. HDD yakınında başka bir mıknatıs bulundurmanız halinde, kolayca zarar verebilirsiniz. Genel olarak bilgisayarınızın yanında mıknatıs ya da mıknatıs özellikli bir cisim bulundurmamanızı öneririz.

Cep Telefonu; hayatımızın en önemli parçası haline gelen cep telefonlarında çok küçük mıknatıslar kullanılır. Yaklaşık 1mm boyutunda Neodyum mıknatıs, telefonda elektrik sinyalini akustik sinyale dönüştürmeye yarar. Bu sayede telefonda karşı tarafın sesini duymamız mümkün olur.

Arabalar; silecek motoru, marş motoru, elektrikli koltuk motoru, kompresör elektromanyetik kupları, klima fan motoru, otomatik güneşlik motoru, direksiyon açısı sensörü, far direksiyon mekanizması, hız sensörü, tekerlek hız sensörü gibi çok fazla parçada mıknatıs kullanılır. Arabalarda kullanılan mıknatıslar tek tip değildir. NdFeB, sinterlenmiş ferrit, AlNiCo, samaryum kobalt gibi pek çok mıknatıs çeşidi kullanılır.

Yukarıda belirtilen ürünler haricinde, mıknatıs marketin yer aldığı daha pek çok alan bulunmaktadır.  

Benzer Ürünler

Menü