Mıknatıs Ar-Ge Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türkiye’de çok fazla duyulmasa da, Dünya’da mıknatıslar bilinenin aksine çok büyük bir öneme sahip. Özellikle, bilim alanında sağladığı kolaylıklar nedeniyle, her geçen gün mıknatıslarla ilgili araştırma-geliştirme çalışmaları daha da önem kazanarak devam ediyor.

Yapılan Son Ar-Ge Çalışmalarında, Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı Üretildi.

Çin’de 38,5 Tesla ve Hollanda’da 37,5 Tesla gücündeki mıknatıslardan sonra, Florida Devlet Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Yüksek Manyetik Alan laboratuvarında 41,4 Tesla gücünde mıknatıs üretildi. UYMA laboratuvarı yetkililerinin yaptığı açıklamada; 2,5 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının sonucunda üretilen Dünya’nın en güçlü mıknatısı için 3,5 milyon dolar harcandığı belirtildi.

41,4 Tesla gücünü kafanızda canlandırabilmeniz için şöyle bir örnek verebiliriz; üretilen bu mıknatısın gücü, hastanelerde kullanılan MR cihazlarının gücünden 20 kat daha fazla. Bu bilgiyi okuduktan sonra gözünüzde devasa bir mıknatıs canlanabilir. Ancak düşünülenin aksine üretilen bu mıknatıs yalnızca 390 gr ağırlığında ve yaklaşık 1 cm kalınlığında.

Melez ve aynı zamanda dirençli bir mıknatıs olan ürünü çalıştırmak için, sıradan basit mıknatısların aksine, 32 MW DC gücünde elektrik akımı gerekiyor. Bu yeni mıknatısın üretiminde Nadir toprak baryum bakır oksit (REBCO-rare earth barium copper oxide) metali kullanılmış. Bu iletken daha önce hiçbir mıknatıs üretiminde kullanılmamıştı. Bu sayede aynı yüzeyden iki kat fazla akım geçişi sağlanabilmiş.

Üretilen Yeni Mıknatıstan Beklentiler Oldukça Yüksek

Öncelikle, aklınıza bu kadar güçlü bir mıknatıs nerelerde kullanılabilir? Sorusu gelebilir. Mıknatıs, tıbbi deneyler, kimyasal reaksiyonlar ve kuantum hesaplama gibi konularda, bilim insanlarına büyük kolaylık sağlayabilir. Mıknatıs Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen 41 Tesla gücündeki mıknatısın dönüm noktası olması bekleniyor.

Üretilen yeni mıknatıstan bilim insanlarının beklentileri;

  • Tıpta teşhis yöntemlerine geliştirici etkisi olması,
  • Parçacık hızlandırıcılarına olumlu etki sağlaması,
  • Nükleer füzyon reaktörlerinin çalışma sistemlerinin geliştirilmesi

Yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen bu yeni mıknatıstan beklentiler tabi ki bununla da sınırlı değil. Bilim insanları her geçen gün, güçlü mıknatısın kullanılabileceği yeni bir alan keşfediyor. Bununla birlikte kendilerini geliştirmeye, bulduklarının bir adım daha ötesine geçmeye de devam ediyor.

Şu anda dünyanın en güçlü mıknatısının daha da güçlendirilmesi için gerekli olan elektrik akımı üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Bakalım ileriki günlerde kaç Tesla gücünde bir mıknatıs ile dünya rekoru geçilecek?

Benzer Ürünler

Menü