Kaç Tür Mıknatıs Vardır?

Mıknatıs türlerinden bahsetmeden önce, mıknatıs nedir? Sorusuna cevap verelim.

Mıknatıs; en basit şekliyle manyetik alan üreten nesnelerdir. Mıknatıs denilince akla gelen ilk şey metalleri çekme özelliğidir. Ancak her metal mıknatıs tarafından çekilemez, bunu unutmamak gerekir.

Mıknatıs Çeşitleri

İnternette yapacağınız basit bir araştırma sonucunda karşınıza onlarca mıknatıs çeşidi çıkacağı gibi aynı zamanda çok sayıda mıknatıs üreticisi de çıkacaktır. Hangi mıknatıs türü sizin için en uygun seçim olabilir? Hangi mıknatıs üreticilerinden hizmet almak en doğru seçim olabilir? Bu sorulara cevap verebilmek için mıknatıs türleri ile ilgili fikir sahibi olmanız gerekir.

Mıknatıs çeşitleri 3 ana başlık altında toplanabilir;

  1. Elektromıknatıslar,
  2. Geçici mıknatıslar
  3. Kalıcı mıknatıslar.

Kalıcı mıknatıslar olarak, kendi içlerinde de çeşitlere ayrılırlar.

Elektromıknatıs; içinden sadece elektrik akımı geçtiği zaman mıknatıs özelliği gösteren nesnelerdir. Nesnenin içinden geçen elektrik akımı ile oynayarak kolaylıkla mıknatıslanma şiddeti değiştirilebilir.

Geçici Mıknatıs; manyetik alan içinde bulundukları sürece mıknatıs özelliği gösteren nesnelerdir.

Kalıcı Mıknatıs; her daim manyetik alan özelliğine sahip nesnelerdir. Kalıcı mıknatısları temel olarak 4 şekilde gruplandırabiliriz.

  • Neodimyum Demir Bor (NdFeB); nadir toprak manyetik nesneden oluşan bu kalıcı mıknatıs türü çok yüksek güce sahiptir.
  • Samaryum Kobalt (SmCo); en önemli özelliği oksidasyon ve sıcaklığa karşı yüksek dayanıklılığa sahip olmasıdır. Tıpkı Neodimyum Demir Bor gibi yüksek güce sahiptir.
  • Seramik veya Ferrit; sinterlenmiş demir oksit ve stronsiyum karbonat veya baryumdan oluşurlar. Diğer mıknatıslara göre çok daha ucuzdurlar. Presleme veya sinterleme işlemi ile kolayca üretilebilirler

Hangi Tür Mıknatısı Seçmeliyim?

Mıknatıs seçiminde en önemli soru; ne için kullanılacağıdır. Kullanım alanı mıknatıs seçiminde ana kıstastır. İhtiyacınız için hangi tür mıknatısı seçmeniz gerektiği ile ilgili kararsız kalırsanız, mıknatıs üreticileri ile temasa geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bur noktada mıknatıs üreticilerinin her tür mıknatısı üretmediğini belirtmek istiyoruz. Hangi alan için mıknatıs alımı yapmak istiyorsanız, o alanda uzman mıknatıs üreticileri ile görüşerek danışmanlık hizmeti almanız çok daha sağlıklı olur. Aksi takdirde eksik ya da yanlış bir bilgi edinebilir. Ve hem para hem de zaman açısından ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Benzer Ürünler

Menü