Hangi Yapıştırıcı İşinize Yarar?

Piyasada kullanabileceğiniz çok sayıda mıknatıs çeşidi bulunuyor. Her bir çeşit mıknatıs ile kullanabileceğiniz ise çeşitli yapıştırıcı türleri bulunuyor.

Hangi mıknatıs için hangi yapıştırıcıyı kullanmak daha uygundur? Yapıştırıcılar arasında ne gibi farklar bulunur? Bu yazımızda, sorulara cevap vermeye çalıştık.

Yapıştırıcılardan bahsetmeden önce, kendinden yapışkanlık esnek mıknatısların da olduğunu belirtelim. Ancak kendinden yapışkanlı mıknatıslar, kullanılan yapışkanlar kadar güçlü olmayacaktır ve kolaylıkla bükülebilir formda olurlar. Bu nedenle bu tarz bir mıknatıs kullanmayı tercih ederseniz, hafif materyaller için kullanmanızı öneririz.

Kullanabileceğiniz mıknatıs çeşitlerinden bir tanesi ferrit mıknatıslardır. Ferrit mıknatıslar, seramik mıknatıslar olarak da bilinirler. Bu mıknatısların, kullanıcıları tatmin edecek güce bir türlü ulaşamadığından, pek çok mıknatıs üreticisi ferrit mıknatısların üretiminden vazgeçmiştir. Pek çok mıknatıs üreticisi normal ferrit mıknatıs yerine, çok daha güçlü olan c8 adıyla bilinen mıknatıslanmış ferritler üretmeyi tercih etmektedir.

Ferrit mıknatıslar, çok yönlüdür ve neredeyse istediğiniz herhangi bir yapıştırıcıyla kullanabilirsiniz. Mıknatısların üzerinde genellikle hangi yapıştırıcıyla en iyi sonuç alınacağını belirten bilgilendirme bölümleri bulunur. Ferrit mıknatıslar genellikle seramik ile üretilir. Bu nedenle seramik ile kullanabileceğiniz her yapıştırıcıyı ferrit mıknatıslar için kullanmanızın mümkün olduğu söylenebilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yapıştırıcıyı uygularken kullanacağınız materyalin kullandığınız yapıştırıcı ile uyumlu olmasıdır.

Doğru Yapıştırıcı Doğru Mıknatıs

İki parçalı epoksi reçineler ya da süper yapıştırıcılar gibi yapıştırıcı seçenekleriniz bulunur. Sizin için en uygun olan yapıştırıcıyı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Peki, ya elinizde olan mıknatıs Neodyum mıknatıs ise o zaman ne tarz yapıştırıcılar kullanabilirsiniz. Neodyum mıknatıslar kullanabileceğiniz en güçlü mıknatıslardır. Ve çok ince olarak üretilebilirler. Neodyum mıknatıslar katı metal gibi görünebilir, ancak sinterlenmiş tozdan üretilmiştir. Bu nedenle son derece kırılgandırlar. Çoğu Neodyum mıknatıs, özellikle ince olanlar kendinden yapışkanlı üretilirler. Harici bir yapışkan kullanmak isterseniz, metal üzerinde çalışan bir yapışkan türü seçmelisiniz.

Neodyum mıknatıslarda ya da diğer metal özellikli mıknatıslarda, iki parçalı epoksi reçine veya siyano-akrilik süper yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Kontak yapıştırıcı veya süper yapıştırıcı en çok tercih edilen yapıştırıcı seçeneklerindendir. Epoksi reçinesi ise sanıldığı kadar çok tercih edilmemektedir.

Benzer Ürünler

Menü