Düşük Alan Şiddetli Kuru Manyetik Seperatörler

Adından da anlaşılacağı gibi düşük manyetik alana sahip seperatörlerdir. Düşük manyetik alanlı bir seperatör nasıl işime yarayabilir diye düşünebilirsiniz? Her ne kadar düşük manyetik alanlı olduğu söylense de bu seperatörlerin de manyetik alanları oldukça yüksektir.

Bant üstü mıknatıslar, bant tipi mıknatıslar ve tambur tipi mıknatıslar düşük alan şiddetli kuru manyetik seperatörlerin en çok kullanılanlarıdır.

Kullanım Alanları

Düşük alan şiddetli kuru manyetik seperatörler ağırlıklı olarak koruyucu amaçlı kullanılmaktadır. Koruyucu özelliğinin yanı sıra yüksek manyetik duyarlılığı olan minerallerin diamanyetik tanelerden uzaklaştırılması için de tercih edilirler.

Düşük Alan Şiddetli Kuru Manyetik Seperatörlerin Özellikleri

Bütün düşük alan şiddetli kuru ya da yaş seperatörlerin manyetik alan şiddeti 500-5000 Gauss arasındadır

Bant tipi manyetik seperatör; Besleme boyutu 300 mm’ye kadar çıkabilir. Ayırma alt boyutu ise genellikle 0,5 mm’nin üstündedir. Bant hızı 2 m/sn’dir. Saatlik kapasiteleri ise 400 tona kadar çıkabilir.

Tambur tipi kuru seperatörler; Standart hızlı ya da yüksek hızlı olarak çalıştırılabilirler. Standart hızlı olarak çalıştırılanlar dakikada 20-45 devir, yüksek hızlı olarak çalıştırılanlar ise dakikada 40-200 devir hıza sahip olurlar. Yüksek hızlı manyetik tamburlar, 0,8 mm veya daha ince malzemeden yoğunlaştırılmış bir malzeme elde etmek için kullanılır. Bunun yanı sıra kuru manyetik konsantre ve baca tozlarındaki manyetik içerikli malzemenin elde edilmesi için de kullanılırlar. Cevherin nem içeriği %5’i geçmemek koşulu ile manyetit, franklinit, lösit gibi ferromanyetik minerallerin ön zenginleştirmesi de tambur tipi seperatörlerin diğer bir kullanım alanıdır. Besleme boyutu 25 mm ile 0,1 mm arasında değişir. Tambur çapına bağlı olarak kapasiteleri saatte 200 tona kadar çıkabilir.

Bant üstü seperatörler; Bant üstü seperatörler de bant tipi manyetik seperatörler ile benzer özelliklere sahiplerdir.

Düşük alan şiddetli manyetik kuru seperatörler ile ilgili temel bilgilerden bahsettik. Bunun yanı sıra düşük alan şiddetli manyetik yaş seperatörlerin de olduğunu hatırlatmak isteriz. Düşük alan şiddetli yaş seperatörler ile ilgili bilgilere ise aynı başlık altında yer alan yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İhtiyacınıza en uygun seperatörü belirleyebilmek için, alanında uzman mıknatıs üretici firmaları ile görüşebilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Benzer Ürünler

Menü