Çinko Kaplama mı, Nikel Kaplama mı?

Bir mıknatıs sipariş verirken, çalışacağınız üreticiyi firmaya, hangi mıknatıs, hangi sınıf, hangi boyut ve kaç derece çalışma sıcaklığı olacağı bilgilerini vermeniz gerekir. Bu bilgilerin yanında, alacağınız mıknatısın kaplaması ile ilgili de bilgi vermeniz istenir.

Genel olarak mıknatıslar iki şekilde kaplanır; Çinko ve Nikel.

Peki, Çinko kaplama ile Nikel kaplama arasındaki farklar nelerdir? Hangi kaplama türü daha uzun ömürlüdür? Hangi kaplama türü daha avantajlıdır? Bu yazımızda, sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle her iki kaplama türünün arasındaki farkı görünüm açısından ele alalım.

Nikel kaplama mıknatıslar, görünüm açısından çinko kaplama mıknatıslara kıyasla daha iyi bir görünüme sahiptir. Daha çok metale benzerler. Çinko kaplama mıknatıslar ise buzlu bir yüzey gibi görünürler. Eğer işlem esnasında, mıknatıs görülebiliyorsa, Nikel kaplamayı seçmenizi tavsiye ederiz.

Her iki kaplama arasındaki farkı bir de fiyat açısından değerlendirmek gerekirse; Nikel kaplama mıknatıslar, Çinko kaplama mıknatıslara kıyasla çok daha pahalıdırlar. Ancak çoklu alım yapmayacaksanız, aradaki fiyat farkı çok da göze batacak boyutta olmayabilir.

Peki, her iki kaplama için işlevsellik anlamında nasıl bir fark vardır?

Hem Çinko kaplama hem de Nikel kaplama mıknatıslar aynı işlevselliğe sahiptirler. Burada, işlevsellikten bahsederken asıl dikkat etmemiz gereken nokta mıknatısın kaplamasından ziyade, kendisinin kalitesidir.

Kaplamaların arasındaki farkı bir de ağırlık açısından değerlendirmek mümkündür. Nikel kaplama mıknatıs, Çinko kaplama mıknatısa kıyasla biraz daha ağır olur. Eğer kullanım alanınızda, mıknatısın kilosu önem taşıyorsa, bu bilgiye dikkat etmeniz yararlı olur.

Yukarıda belirtilen durumlar dışında, Nikel kaplama ve Çinko kaplama mıknatıslar arasında başka bir farktan söz etmek pek de mümkün değildir. Her iki kaplama türü de birbirine çok yakındır. Burada asıl önemli olan mıknatısın işlevselliğidir ki kaplamanın işlevselliğe bir etkisi olmadığını yukarıda belirtmiştik. Bu nedenle kaplamadan önce, üretici ile alacağınız mıknatısın kalitesini görüşmeniz daha yararlı olacaktır.

Hangi boyutlarda, nasıl bir mıknatıs istediğinize ve ne şekilde kaplama yapılması gerektiğine karar veremiyorsanız, üretici firmalardan, çalışma sıcaklığınızı ve kullanım amacınızı belirterek destek isteyebilirsiniz.

Benzer Ürünler

Menü